Newsletter (Green Deal a Fit for 55, koheze, Brusel)

30.11.2021

Vážení přátelé,

rok se opět nachyluje, proběhlou neděli jsme zapálili první adventní svíčku. Chvíli jsem se odmlčel, politiky, resp. spíše pseudopolitiky jsme měli víc než dost. Dělo se a děje se toho hodně, nebudu Vás zahlcovat. Spíše několik poznámek, z nichž ta první je k věci, která zásadně ovlivní naše životy v příštích deseti letech. Tak alespoň malý výběr z toho důležitého za poslední období:

1) Green Deal a Fit for 55
Zelená dohoda nám pěkně zamává se životy. Pro její vymahatelnost ji Komise doprovodila megabalíkem legislativních návrhů s názvem "Fit for 55" (jako že do roku 2030 snížíme emise CO2 o alespoň 55%), který v mnoha souvislostech a propojeních zasahuje do oblastí klimatu, využití půdy, lesů, energetiky, dopravy... Jde o řádově tisíce stran textů.

Čeká nás zavádění dalších poplatků a daní, ohromných nových odvodů, další úvěry! a velké přerozdělování, dotace, kompenzace a sociální dávky ...

Pro mě dost nepřestavitelné. Zatím jsme neuměli zvládat ani daleko jednoduší problémy, jak rádi říkají - jiné politiky. Teď máme nové politiky - zelenou a digitální. Co není zelené a digitální, jako když není.

Ale ať už jsou plány jakkoli bohulibé a třeba i správné, musí být proveditelné. Musí jim důvěřovat lidé. A musí je zvládnout zaplatit. I proto jsem si vzal jako zpravodaj v Senátu tisk N 066 / 13, kterým je "Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje "Sociální fond pro klimatická opatření".

• Celá moje zpráva k Sociálnímu klimatického fondu zde

• Úvaha na téma Zelené dohody a žluté karty, vystavené Senátem pro Fit for 55, zde

2) Další dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen
Na dopis, kterým jsme společně s místopředsedou Senátu Janem Horníkem vyzývali Komisi <zde>, aby ve stávajícím programovém období už přestala tolerovat antikohezní rozdělování finančních prostředků EU, kterým prohlubuje rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a zbytkem země, jsme dostali odpověď předsedkyně Komise <zde>. Z něj bohužel vyplývá, že paní předsedkyně není úplně v obraze. Kombinace neschopnosti realizovat státem skutečnou kohezní a regionální politiku a k tomu rychlý řízený odchod od uhlí bez faktické pomoci státu ale bude v našem regionu stávající problémy jen dál prohlubovat. Což nelze nechat být. V navazující odpovědi na základě doložených faktů proto vyvracíme mylná tvrzení paní předsedkyně Ursuly von der Leyen a vyzýváme ji k tomu, aby nám začala Komise už konečně naslouchat a pokud to s námi, obyvateli Severozápadu, opravdu myslí Komise vážně, stačí zajistit jen to, aby spravedlivá koheze a spravedlivá transformace byly pro region opravdu spravedlivé <odpověď předsedkyni - fakta a proklamace - zde>

3) Návštěva Bruselu
V polovině listopadu jsem byl s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a několika kolegy v Bruselu. Dva dny několik jednání, např. s první místopředsedkyní Evropského Parlamentu, třemi eurokomisaři apod. A také setkání s našimi europoslanci. Bohužel, eurokomisařka pro kohezi se nakonec omluvila!

Jednalo se především o plánech na provádění Zelené dohody a českém předsednictví příští rok atd. Ale co k tomu říct obecně, tomu světu tam? Je jiný. Moc mu nerozumím, snad ani rozumět nechci.

Asi jsem starý, ale tohle fungovat nemůže. Zásadní odtrženost od reality. Žijí si svým životem a ani si to snad nechtějí připouštět. Cesty ale nevedou přes další a další poplatky, daně, povolenky, úvěry ... a naproti tomu dotace, kompenzace, sociální dávky... vše administrativně složité! Měli by tam být lidi z reálného světa. Ne lidi, co se hned po vystudované politologii uchytnou v Bruselu a už se živí jen "vysokou" politikou či úředničinou. Jinak nepolíbení běžným životem. Nemohou pak zkrátka nebýt mimo.

Desítky tisíc úředníků ... ohromné množství veřejných peněz na cokoliv.

Jinak vám všem přeji hlavně zdraví, žádný kovid. A klidný Advent.

Váš senátor

Zbyněk Linhart