ZVYŠUJÍCÍ SE STÁTNÍ ŠLENDRIÁN ZA DESÍTKY MILIARD!

Mnozí si ještě asi stále dělají iluze, jak nám slouží náš státní aparát.

Za poslední rok přibylo dalších cca 17 tisíc státních zaměstnanců, za posledních pět let téměř 50 tisíc. Jasně, zdaleka to prý nejsou jen úředníci... Prý to bylo hodně pedagogů v souvislosti se zaváděním nových metod inkluze. No, možná něco ano. Ale vidíme více policistů na ulicích? Naopak, někde se reálně stavy spíše snižují. Prý ve vězeňství, u celníků... Vidíte víc lidí tam, kde by bylo potřeba? Máme více lékařů? Či snad zdravotních sester? Více lidí na potřebnou práci?

To ne.

Tak k čemu a kde jsou ty hromady státem často štědře placených lidí?

Má někdo pocit, že díky tomuto navýšení máme lepší veřejné služby? Máme lepší, výkonnější, rychlejší, vlídnější státní správu?! Lepší vymahatelnost práva? No, to jistě ne. NE! Tak jaký užitek to má?! A proč?

Tito lidé pak velmi často, aby bylo vidět, že jsou jako potřební, vymýšlí další a další nesmysly a otravují život těm, co musí něco skutečně vytvářet a za něco odpovídat! Přitom sami ani už někdy nepracují, zadávají jen velké zakázky externím firmám na nejrůznější činnosti. Další miliardy a zaměstnávání lidí ve firmách, kteří by jinak také mohli dělat něco užitečného a potřebného. Opak je pravdou!

Vzniklo několik nových státních úřadů - nezávislých! A plánují se další. A posilují se téměř všechny nejrůznější státní instituce, kde už pro množství lidí a různých tzv. manažerů ani nevědí, co kdo dělá! Odpovědnost a dovolání nikde!

Zkusme si ale také spočítat o jaké jde peníze. Tak jen tak přes palec: 50.000 zaměstnanců, i kdyby měli průměrný plat 33 tisíc Kč hrubého. K tomu odvody (sociální a zdravotní pojištění) a k tomu náklady na režii, místo, kanceláře... atp. No, i kdybychom na jednoho počítali 50.000 Kč měsíčně, pak je to 2,5 miliardy měsíčně a krát 12 je to neuvěřitelných 30 miliard Kč (30.000.000.000 Kč!). Každý rok navíc!

Kolik by jen z tohoto mohlo být užitku!!! Každoročně!

Pak jsme svědky toho, jak na domy s pečovatelskou službou se slavnostně zvýší objem peněz na 700 milionů, podobně na domovy důchodců, atp.

Na potřebné investice peníze nejsou, na utrácení v nejrůznějších formách jsou, a to minimálně další desítky miliard korun.

Kdyby takto někdo spravoval soukromou firmu, město či domácnost, dávno by v normálním systému zkrachoval.

Česká republika, bohužel, dál promarňuje šance dostat se na špici, zajistit pro své občany lepší místo pro život.

Namísto toho velkohubě říkáme, jak jsme dobří, jak nám roste HDP (velká část odteče do zahraničí), jak budeme nej..., co budeme dělat za 10 či ještě lépe za 30 let.

A máme se prý hodně dobře. V průměru!

Váš senátor

Zbyněk Linhart