ZISKY JSOU SOUKROMÉ, NÁKLADY Z NAŠICH DANÍ!

V posledních týdnech (předehra byla již před dvěma lety) můžeme sledovat ohromnou a výrazně mediálně podpořenou aktivizaci všech možných politiků (a dlužno dodat, že nejen jich) okolo vývoje situace v OKD na severní Moravě. Je kuriózní, když situaci "řeší" (opět za naše peníze) ti, kteří "zprivatizovali" další uhelnou společnost, tedy věnovali OKD se vším dalším majetkem za ubohé 4 miliardy finančníkům, tehdy s zářivou aurou spasitelů. Ti ze společnosti vytěžili hodně přes 100 miliard (!) a nyní jí nechají napospas. O situaci se ví řadu let, a co se v té věci dělalo?

A kde byli ti snaživci a všechny ty vlády, když v našem (jak sami uvádějí "strukturálně" postiženém) regionu zmizelo více než deset tisíc míst v textilním a lehkém průmyslu?! A jak konkrétně pomáhají v posledních dvaceti letech a nyní v našem příhraničí? Premiér mi na můj apel na řešení dvacetiletého úpadku Ústeckého kraje odepsal, že si tíživou situaci a ekonomický pokles severních Čech uvědomují a začnou řešit.
Zadali zpracování analýzy... (snad už desáté) a dali rok času na její dokončení!

Následovat bude strategie, koncepce, akční plán, nějaké programy... A že už uvolnili sto milionů na demolice. No výborně!
Svojí "sociální" politikou a neustálým vyplácením doplatků a příplatků na bydlení a mnoha dalších stěží pochopitelných sociálních dávek nám sem sestěhovávají posily!

Když se něco děje na severní či jižní Moravě, tak se mohou všichni přetrhnout. Nasedá se téměř v běhu do limuzín nebo případně společně do Pendolina - může se diskutovat již po cestě a neztrácet čas, navíc to i dobře vypadá v TV (kdyby nejeli odděleně...). Důvod je evidentní, ve všech vládách bylo a je mnoho tamních ministrů i někteří jejich předsedové odtud pocházeli. Navíc dlouhodobě mnoho vysokých státních úředníků. Jaký ministr byl opravdu z Ústeckého kraje? Není to nic proti potřebám obyčejných lidí na Moravě, mě vadí nevyvážený přístup mezi hyperaktivitou vlády tam a její pasivitou v severních Čechách, přestože jsme na tom v ukazatelích už dávno hůře, než na severní Moravě.

V "kauze" OKD prý vyšetřují bývalé operace a bývalé majitele a snad i podivný prodej. Proč se ale vyšetřuje ten, kdo výhodně koupil a ne ten, kdo hloupě prodal? Dopadá to jako v mnoha jiných případech. Když jsou zisky a peníze, je to soukromá věc a nám do toho nic není, když je potřeba něco zaplatit, najednou se ví, že tu je stát a naše daně.

Na toto téma jsem četl jeden vtip: "Když se horníci z OKD dozvěděli, že jejich osud mají v rukou Mládek a Marksová, rozplakali se i ti, kteří přežili tři závaly".

No, plakat můžeme všichni. Bude nás to všechny stát ještě hodně a hodně peněz - miliardy už létají a jako obvykle bez efektu utápí v černých dírách.

Váš senátor

Zbyněk Linhart