Základní rozcestník pro COVID-19


Vážení spoluobčané,

na tomto rozcestníku vás směřuji na ty nejdůležitější informace - obecné (níže poznámka k jednotlivým obcím):

Nemocní

V případě klinických příznaků volejte svému praktickému/závodnímu lékaři. Pokud jakkoli potřebujete poradit, volejte informační linku 1212. Pro urgentní pomoc/sanitku volejte záchrannou službu 155.
Web ministerstva zdravotnictví o koronaviru: koronavirus.mzcr.cz

Senioři

Na webu MPSV jsou pro vás soustředěny důležité informace a rady: www.mpsv.cz/web/cz/seniori 

Poskytovatelé sociálních služeb

Základní informace zde: www.mpsv.cz/web/cz/socialni-sluzby-info 

Živnostníci, podnikatelé

Přehled pomocných opatření naleznete na webu MPO zde: www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/podrobnejsi-rozcestnik-v-kontextu-s-koronavirem--253458/ 

Druhou část (kurzarbeit, podpora zaměstnanosti) na webu MPSV: www.mpsv.cz/antivirus 

3. a 4. vlna EET je odložena o 3 měsíce. Povinnost plnit evidenční povinnosti plynoucí z EET se pozastavují na celou dobu trvání nouzového stavu a 3 celé následující měsíce. Zvažuje se podpora (snad více než 15.000,- Kč/měsíčně) živnostníkům, na kterého dopadly opatření COVID-19.

Podrobnosti k liberačnímu balíčku a daňovým úlevám na webu MFCR: www.mfcr.cz/cs/aktualne/koronavirus-covid-19 

V pondělí 30.3. snad Vláda schválí jasnější, velkorysá! a jednoduchá!!! opatření na zafinancování podnikatelů všech úrovní, především těch, co musí mít z rozhodnutí vlády zavřeno atp. Inspirace je v mnoha zemích, nesmíme se uchýlit k administrativně náročným opatřením!

Ošetřovné

Pro pečující o děti do 13 let věku. Po dobu, co budou školy a školky zavřené. Až do odvolání rozšířeno také na osoby jakéhokoliv věku s různými stupni závislosti. Je možné se v ošetřování střídat.

Žádost na ošetřovné se podává na tiskopise "Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy)", které vám pošle škola, kterou dítě navštěvuje. Žádající rodič tuto žádost vyplní a předá svému zaměstnavateli.

Na ošetřovné pro OSVČ bude možné žádat od 1. dubna přes živnostenské úřady. Předpokládaný postup zde: www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/o-_osetrovne_-pro-osvc-bude-mozne-zadat-od-1--dubna--a-to-pres-zivnostenske-urady--253699/ 

Přijímací zkoušky, maturity, zápisy...

Informace na webu MŠMT: www.msmt.cz/faq-nejcastejsi-dotazy-k-aktualnim-opatrenim-ke-koronaviru 

V různých městech a obcích se nabízejí různé druhy podpory a pomoci. Zajišťuje přímo obec, či nějaké její organizace, či nějaká organizace. Donášky nákupů či obědů pro seniory a potřebné, asistence atp., právní či jiná poradna, doprava.
Potřebujete-li pomoc nebo víte-li o někom, kdo tu takovou pomoc potřeboval, zkuste nejprve vedení své obce.

Vy, co jste z okresu Děčín, nemůžete-li dohledat nějakou informaci, je vám něco nejasné, potřebujete poradit, pište mi na zbynek.linhart@zbyneklinhart.cz, odpovím. Co nevím, zkusím zjistit.

Hodně sil a hlavně zdraví!

Váš senátor

Zbyněk Linhart