VELKÉ POLITICKÉ VIZE

Je absence vize v minulosti příčinou růstu současných problémů? Existuje přímá úměra mezi rostoucím množstvím neřešených problémů a rostoucím množstvím vizí?

Pokud platí to druhé, pak jsme v pěkný kaši. Protože tolik nabídek vizí, co se v hlavách politiků a útrobách politických stran urodilo v posledním roce, to tady nebylo za celou dobu od roku 1989.

To jeden sní, když spí, že by druhý z toho nespal. Třetí vizíruje, jak bude fajn v roce 2025. Čtvrtý říká, že lépe sice bude, ale až v roce 2030. Pátý ideální stav společnosti, který umí samozřejmě zařídit, raději umístí rovnou do roku 2035.

Co všechny ty vize spojuje? Že nikdo z jejich nositelů nic moc zásadního nedělá s problémy současnosti (tedy mluvit o tom, to jo...). Pokud tedy rovnou ty současné problémy nezpůsobil, což je naprostá většina dnešních politických vizionářů. A protože neví, jak řešit současnost, kterou podělal, řeší dalekou budoucnost. Ve svých vizích. A čím vzdálenější vize, tím současné problémy vyřešenější a tak nějak přestávají existovat...

Ano, úspěšný politik potřebuje vizi. A k jejímu naplnění moc. A moc je o možnostech rozhodovat o osudech jiných lidí. A jak získat moc? Musíte lidem říct, co chtějí slyšet. Pak vám tu moc předají. A cože chtějí slyšet? Že se přece budou mít dobře, že se budou mít líp. A kdo že jim to zařídí? No přece vizionáři, tak, aby lidi sami nemuseli hnout ani prstem.

Takže - co byste lidi chtěli, co vás teď trápí? Byrokracie? Jasně, to mě taky. Ale já bych to pro vás mohl zařídit. Jak? Úplně jednoduše, dám to do vize. V ní tu byrokracii totálně zruším. Počkejte si na rok 2035, to už ani nebudete vědět, co to je formulář (cože to dělám mnoho a mnoho let?!).

Co tam máte dál. Korupce? Ano, souhlas, s ní je to tady opravdu hrozný. Já s ní ale umím zatočit. Jak všichni teď kradou, tak minimálně kolem roku 2030 už tady nebude krást nikdo. Jen vybraní a legálně - miliardy. A žádné konexe nebudou. Jsme si přece všichni rovni, ne? A já za vás a za tu rovnost budu bojovat jako lev. Žádné výhody nebude mít nikdo, už teď je toho naše vize důkazem, už to tam je...

Ještě něco máte? Už nic? Neříkejte. Máte přece nějaký sen? Sem s ním, nebojte se, řekněte si o cokoli, vaše sny, to jsou přece naše vize. Trápí vás státní instituce? Zrušíme. Zapomeňte na všechny vaše problémy, podělte se s námi o vaše nejtajnější potřeby a přání, slíbíme všechno, vize je kouzelná, snese a vydrží všechno.

Co třeba vysokorychlostní železnice? (Sice o padesát let později, než v západní Evropě, ale kdy jindy, než teď před volbami). Co hustá síť superdálnic? (Kterou nejen jinde v Evropě, a to i východní, ale i v Asii už dávno mají. Ale tady je možná taková vize relevantní, protože v Čechách, snad nejpomaleji na světě, skutečně stavíme dálnici desítky let). Zeštíhlení státní správy? (To má ve vizích desetiletí každá strana a za každé vlády stoupaly počty úředníků o desetitisíce). Digitální ekonomika a vysokorychlostní internet ? (Mnoho let se opakuje. Pak jedete vlakem a půlku cesty jste bez obyčejného připojení. Přitom dalších 14 miliard na vysokorychlostní internet z EU není MPO schopno investovat a rozdělit již několik let a není vyloučeno, že o ně přijdeme úplně).

Zkrátka nezapomeňte. Když nás zvolíte v roce 2017, v roce 2035 všechno, co vás teď před volbami trápí, vyřeší naše vize. A to je svatosvatá politická pravda. (Jak se takové vize naplní, a to možná ještě dříve, než se na ně za pár let zapomene, odhadl jeden vtipálek, který v minulých volbách na billboardu tuto vizi: "Odstraníme překážky pro podnikatele", upravil takto: "Odstraníme podnikatele").

Váš senátor

Zbyněk Linhart