PROČ POSLEDNÍ MĚSÍCE NEPÍŠI O RUMBURSKÉ NEMOCNICI?

Občas se mě ptáte, proč jsem posledního půl roku nepsal moc o rumburské nemocnici. Má to několik důvodů. Předchozích 5 let jsem urgoval, psal, jednal s několika ministry, někdy samostatně, jindy se starosty Šluknovska. Měli jsme několik schůzek, např. v roce 2019 u ministra zdravotnictví a v létě přímo u premiéra A. Babiše, kterou jsme svolali potom, kdy jsem mu vloni v létě psal SMS po předcházejících jednáních, že nemocnice půjde do konkurzu.

Závazek a sliby premiéra

Tam a pak opakovaně veřejně premiér prohlásil, že nemocnice bude zachráněna, a protože do toho dal hodně veřejných příslibů, bylo pro odpovědné a spolustraníky jasné zadání. Na jaře šlo mj. o to, aby v případě, že není jiný zájemce, se k odpovědnosti přihlásil Ústecký kraj (jak bývá u krajů zvykem).

Tanečky na Kraji

Naštěstí v předvolebním čase se jim nepodařilo prosadit tajné hlasování zastupitelů, i veřejně mnozí hlasovali jinak, než do té doby, a to pro podání přijatelné nabídky k odkoupení. Schválili, co vlastně museli, aniž by moc chtěli. A teď v září schválili uhrazení ztráty za dobu, kdy je nemocnice kraje, a také záměr vzít si další úvěr ve výši 1,5 miliardy korun. Pak k tomu dopsali, že půl miliardy půjde do rumburské nemocnice v roce 2024 a 2025. No, i kdyby to mysleli vážně i po volbách, je potřeba jim v tom pomoci a ohlídat to. Čili nepsal a nevystupoval jsem o tom proto, aby pánové neměli zase nějakou nejapnou záminkou, proč to či ono neschválili. Ať si ješitové klidně užijí pár měsíců slávy jako záchranáři!, když třikrát zvedli ruku a otevřeli pusu.

Prodat "úspěch" se teď snaží kdekdo

A to je právě ten druhý důvod, proč jsem se držel stranou, tedy ve veřejném vystupování ... Nechci se teď řadit mezi ty, kteří se teď předhánějí, kdo se více zasadil o zachování nemocnice, připisují si zásluhy, fotí se u nemocnice atp. Oni pořádně nevědí a ani je to nezajímá, jak se věci mají. Nemocnice sice nějak funguje, má zaměstnance, kteří dělají maximum možného, a měli bychom jim s uznáním být zavázáni, že to ještě snášejí. Ale nemocnice je na "kapačkách" a k jejímu uzdravení vede ještě dlouhá a složitá cesta! Roky práce, mnoha peněz na provoz i investice. Pět let usilovné práce vedení nemocnice.

Záchrancem jsou především insolvenční správkyně a trpělivý personál nemocnice

A máme štěstí, že konkurzní správkyně a její tým jsou ochotní a schopní toto nelehké období překlenout.Takže, místo chvástání bych s velkou pokorou chtěl poděkovat konkurzní správkyni JUDr. Mgr. Martině Jinochové Matyášové. A jejímu týmu. A všem zaměstnancům nemocnice, zdravotnickému i podpůrnému personálu. Především díky němu a jeho nekonečným hodinám přesčasů tady ještě něco zůstává.

Zdaleka není vyhráno, je třeba být ve střehu

A požádal bych je ještě o trpělivost a vytrvání. Vím, už je to dlouhé, ale musíme se ještě společně pokusit přimět kraj a stát k opravdové dlouhodobé činnosti a aktivitě.
Chceme se o to pokusit společně s dalšími starosty Šluknovska na kandidátkách do krajského zastupitelstva. Nebude to lehké, ale musíme se o to pokusit.
Díky za pochopení a důvěru.

Váš senátor

Zbyněk Linhart