NOVÁ STŘEDNÍ ŠKOLA TOS VARNSDORF

Novým školním rokem začala v TOSu Varnsdorf působit nová střední škola. Je to jistě chvályhodný a hodně potřebný počin. A zatímco jedni o duálním vzdělávání dlouhá léta jen mluví, jiní jednají.

Dovolím si k tématu říct tři poznámky:

1. První poznámka je osobní. Před tím, než jsem nastoupil před 22 lety na radnici v Krásné Lípě, pracoval jsem ve strojírenském podniku (TOPOS resp. TOPOZ Lípa) a vystudoval strojní fakultu. Vím proto, jak zajímavé povolání je strojařina. A doufám, že všichni, co nastoupili do nové školy, najdou v tomto na přesnost náročném a současně kreativním řemesle zalíbení a náplň svého budoucího pracovního života.

2. Druhá poznámka je naopak až moc obecná a týká se toho, v jakém stavu je naše střední školství, nejen v oboru strojním. Bohužel, deset, patnáct let všichni sledujeme, jak se zničilo středoškolské především učňovské vzdělávání (to vysokoškolské na tom není v mnohých ohledech o moc lépe. A o přístupu centrálních státních úřadů k základnímu školství bych mohl, obzvláště po minulém školním roce ze zkušenosti v Krásné Lípě vyprávět nekonečně smutné příběhy...).
V zásadě se již všichni shodnou na tom, že současný systém je dost špatný, ale velmi málo se reálně ze strany odpovědných mění. Zatímco školy vypouštějí do světa další a další často málo užitečné, čerstvě dospělé lidi, různých prazvláštních oborů, kontrolorů, teoretiků a tzv. manažerů všeho druhu, kteří nemají uplatnění, o šikovného řemeslníka člověk zavadí stále méně. Věřím, že pokud se mladí lidé, kteří se dají na učební obor, budou snažit, vyrostou z nich uznávání a vyhledávaní odborníci. To je více než rádoby vzdělaný "manažer" či ouřada, kterých je všude mnoho a mnoho.

3. Třetí poznámka směřuje k lidem. Nic se neudělá samo, za vším musí být práce, vůle, energie, finance atd. A ještě daleko důležití jsou lidé, tým lidí, kteří se sjednotí a jdou za svým cílem. A hlavně pak respektovaná osobnost, která věc prosazuje a velí ji. A toto vše ve společnosti TOS najdete a právě díky tomu se podařilo otevřít novou střední školu. Chtěl bych moc ocenit práci této významné regionální společnosti a poděkovat panu předsedovi Správní rady TOS Varnsdorf Janu Rýdlovi a týmu okolo něj za tento počin. Zatímco odpovědní za školství ve veřejné správě často žvaní, jiní konají. Důležité také je, že do projektu se zapojily další strojírenské firmy v regionu.

Věřím, že se podaří podobné aktivity i dalším a získají skutečnou podporu ze strany státních úřadů a kraje.

Ještě jednou bych chtěl poděkovat, přeji všem úspěšné zahájení nového školního roku nejen v této nové škole. Studentům přeji, aby se toho mnoho naučili, protože ve škole spojené přímo s úspěšnými firmami mají pro to ty nejlepší předpoklady.

Tak do toho!

Váš senátor

Zbyněk Linhart

foto: www.spstosvarnsdorf.cz