Krajské aféry, zdravotnictví, Národní plán obnovy, Fond spravedlivé transformace...

30.03.2021

Vážení,

co vybrat z toho množství událostí za poslední týdny? Začněme třeba Ústeckým krajem:

a) Přes drahé poradce, očkovací koordinátory a aféry se statisícovými "poradenskými" smlouvami u Krajské zdravotní, a.s. a pana hejtmana (asistentka Marschallová, multiředitel Chodacki, poslanec Richter... atp.) Ústecký kraj zůstává nejhorší v zajištění očkování svých obyvatel. V našem kraji by přitom nyní mělo hlavně jít o zásadní, kvalifikovaný, soustředěný a společný postup ve věci budoucích dotací do našeho kraje, mohou sem jít desítky miliard! Ale na to naši představitelé nemají čas. Řeší své problémy ... a drobnosti.

b) V souvislosti se zdravotnictvím zajímavý rozhovor (zde) s Radou kraje odvolaným expředsedou představenstva Jindřichem Zetkem. Vnitřní zadluženost nemocnic sdružených pod KZ, a.s. odhaduje na 6 - 8 mld Kč, a pak říká: "Když budeme nadále ignorovat stav těch nemocnic, doběhne nás to v poskytování péče. Pokud se investiční politika nezmění, budou mít ty okrajové nemocnice velké problémy. Děčín, na něj spadne velká zátěž poskytování zdravotní péče Šluknovskému výběžku, a o to je ta situace horší, takže čekají nás těžké časy...."

Dostupnost zdravotní péče na Děčínsku může být ještě horší, než právě je? Žádný ze slibů převzetí rumburské nemocnice (k Novému roku, k 1.4...) taky už neplatí (možná k 1. 7.?). Přišli na to, že když se něco pronajímá, musí se dodržovat zákony... a také svá vyjádření k UOHS ve věci přebírání nemocnice v Litoměřicích... Mluvil jsem s předsedou představenstva KZ, a.s. Adamem Vojtěchem, a slíbil, že přijede na Děčínsko a Šluknovsko, aby se na místě podrobněji seznámil se situací...

c) O novém řediteli krajského úřadu, JUDr. Holubovi, který byl odejit ze stejného místa Středočeského kraje, kde se mu podařilo s posvěcením exhejtmanky Jermanové ze sebe udělat nejdražšího úředníka v Česku (s oficiálním platem přes 200 tisíc Kč měsíčně), jste asi četli. Stejně jako to o těch poradenských smlouvách za nesmysly v řádu milionů a že to vyšetřuje Centrála pro organizovaný zločin a padají první obvinění (zde) . Mě by tak jen zajímalo, proč se pan hejtman domnívá, že zrovna takové lidi Ústecký kraj nejvíce potřebuje? Jakoby tady na severu bylo nějaký Palermo, nebo co...?

d) Odehrává se mnoho důležitých kroků k budoucímu čerpání EU fondů, z nichž mnoho miliard je či může být nasměrováno k nám na sever. Když se ale účastním jednání v Praze, aktivita a přístup zástupců našeho kraje jsou i nadále spíše žalostné. Buď nepřijedou nebo pošlou nepřiměřeného zástupce (např. z Moravskoslezska a Karlovarska přijedou připravení náměstci hejtmana; za nás se dostaví radní... a ... nic). Příprava Plánu pro spravedlivou transformaci Ústeckého kraje je laxní (ve Fondu pro spravedlivou transformaci pro naše uhelné kraje je přes 40 miliard Kč! Kam přijdou a na co, je i na našem vedení kraje. Co se tam peče? A peče se tam vůbec něco? I o tomto bylo mimořádné a opozicí svolané jednání krajského zastupitelstva. Moc jsme se toho ale nedozvěděli - jen obecnosti, a že se spěchá...)

e) Ve středu 17.3. jsem vystupoval na plénu Senátu primárně k Národnímu plánu obnovy (NPO), ale vzal jsem to trochu podrobněji v souvislostech (videozáznam zde)

f) Ze všech programů nejblíže odeslání Evropské komisi je právě NPO. V senátních výborech a na plénu jsme tomu v posledních týdnech hodně věnovali. Psal jsem k tomu podrobnou zpravodajskou zprávu (zde) - na konci si můžete přečíst Usnesení našeho Výboru. Po diskuzích na plénu přijal Senát následující závěrečné Usnesení k NPO (zde).

g) z NPO do zdravotnictví má jít relativně rychle cca 5 + 15 miliard Kč (dalších cca 12 + 7 mld. Kč z ReactEU - ovšem jak to využije náš kraj se nedozvíte!). Ale je to opět hlavně pro centrum. Třeba na vybudování "Českého onkologického institutu" má jít 6,85 mld. Kč. Ale nemají k tomu nic. Ani nevědí, kde ten institut chtějí postavit. Někde v Praze. Mají prázdné ruce a chtějí skoro 7 miliard na vzdušný zámek poletující kdesi nad Prahou. Místo aby nasměrovali miliardy do posílení kolabujících regionálních nemocnic (na což právě ukazuje kovidová krize!)!

Na to, jak pandemie poukázala na tragickou nedostupnost zdravotní péče v regionech, kam by tedy měly primárně směřovat evropské peníze na obnovu a posílení po pandemii, jsem hovořil i na předcházejícím plénu k ministrovi Blatnému (videozáznam zde). A vyzývám k tomu i premiéra (dopis premiérovi)

h) V této souvislosti prosím obyvatele Děčínska, aby své poznatky o nedostupnosti zdravotní péče, ať už se to týká praktického lékaře nebo pediatra, zubaře, či jakéhokoli specialisty jako např. gynekologa, ortopeda, kardiologa, psychiatra atd., zaznamenávali do formuláře na tomto webu https://nedostupnapece.mzcr.cz. Konečně ho vytvořili (když mi vždy argumentovali, že nemají žádné stížnosti!). Zaznamenáním tohoto faktu se tato informace dostane k Vaší zdravotní pojišťovně, která za dostupnost zdravotní péče zodpovídá, a ministerstvu, které pojišťovny kontroluje. Už se s tím musí začít něco dělat... odpovědi třeba i zašlete, myslím, že se dozvíme věci ...(zubaře ? - máte v Liberci ... atp.). Časem si vyžádám zpětnou vazbu a reakci.

i) Plán spravedlivé územní transformace. Jeho příprava se má odehrávat za úzké účasti nejen regionů. Z ministerstev nám sdělují, jak je Plán zpracováván za aktivní účasti místních samospráv a mnoha dalších zapojených aktérů. Realita je taková, že vedení našeho kraje nechtělo stav příprav plánu ukázat ani svým krajským zastupitelům - museli jsme si to sami vynutit svoláním zastupitelstva! Prý proběhly i workshopy pro města a obce a podnikatele.... Už jste se tedy za města, obce, malé podnikatele, neziskovky atd. mohli zúčastnit? A kolikrát? Pokud ano, proč ten Plán směřuje většinu prostředků převážně do velkých privátních firem? A vlastně ani nám ho neukázali?!

Celkem na tři kraje je 40 miliard Kč. Moravskoslezsko má dojednáno minimálně 20 miliard Kč (přitom měřítko nemá být jen počet obyvatel, ale také postiženost území, jeho velikost... Naši vůbec neargumentují ... se tam hádáme za ně!.. Dostaneme tak jen cca 12 miliard? A co území mimo těžbu uhlí, co třeba cestovní ruch, o čemž se mluvilo jako o směru, kam zamířit celý region ... Krušnohoří UNESCO ... atp. Nic?

Ministerští argumentují, že vše schvaluje Regionální stálá konference, takže jsme si to vlastně vše sami odsouhlasili. RSK je zaplavována stále novou změtí na sebe údajně navazujících strategií, textů, odkazů a dokumentů, které ji mají spíše zaměstnat, než cokoli zdůvodnit. Salvami nepřehledných dokumentů umlčená RSK tak snad proto dává mlčky vzniknout projektům velkých hráčů?! Chybí projekty samospráv, živnostníků i malých firem. Má vůbec někdo v RSK na starosti jejich oslovování? Vysvětluje někdo, o co lze žádat? Ví někdo v RSK, jak vypadá sesbíraný zásobník projektů a co v něm je?

Ale pořád se ve Fondu spravedlivé transformace jedná jen o "drobné". Do ČR půjde v tomto plánovacím období cca 1000 miliard Kč! (bilion korun!). A více než polovina z nich je "kohézních", tedy určená pro vyrovnávání rozdílů mezi regiony, u nás hlavně do Ústeckého a Karlovarského kraje jako "bezkonkurenčně" nezaostalejších regionů v zemi. Mluvíme tak o cca 550 miliardách Kč, oproti cca 40 miliardám Kč z Fondu spravedlivé transformace, tj. o 13x větší alokaci. Ale na ministerstvech argumentují, že my máme ten svůj námi schválený Fond pro spravedlivou transformaci, tak už žádné zvýhodňování nepotřebujeme. Toto ale nelze za žádných okolností připustit. Náš region musí být zvýhodněn zvláštními výzvami, bodováním, určením alokace atp. Ale to musí někdo z vedení kraje být slyšet... My se o to snažíme mj. ze senátního i poslaneckého Podvýboru pro regiony v transformaci!

Dalších 150 až 200 miliard Kč půjde z tzv. Modernizačního fondu. A opět to samé. Min. 80% směřuje velkým firmám...a argumentuje se, že z velké části půjdou do našeho kraje (logicky, chce-li EU a ČR ukončení využívání a spalování uhlí a navíc těžko lze povolit výstavbu velké elektrárny jinde, natož sítě, např. napojení na sítě 400 kV!). Ale ani toto nesmí být bráno jako úlitba, alibi právě pro ostatní kohézní fondy (jako náhrada ... Není to náhrada, je to doplněk, má to být NAVÍC k fondům na kohezní politiku). Často totiž slyším ... máte tam na severu svůj Fond "spravedlivé" transformace ... a dostanete hodně z Modernizačního fondu... tak dejte pokoj.

To nesmíme připustit! Finance z Modernizačního fondu nepůjdou "nám", ale na přestavbu energetiky České republiky!

j) MŽP a jeho nečinnost je patrná nejen na Bečvě, ale v mnoha dalších věcech. A to, co z nich vypadává po letech práce, je nedotažené. Tak třeba nová odpadová problematika platí, ale nemá prováděcí předpisy. Psal jsem o tom do časopisu Senát (článek zde)

Už je toho textu příliš, tak příště zase na čtenou a nedejme se!

Váš senátor,

Zbyněk Linhart