Předprázdninový newsletter 2024

25.06.2024

Vážení přátelé,

s koncem školního roku posílám poslední zpravodaj před letními prázdninami.

Ocenění osobností Českého Švýcarska 2024
Děkuji Vám za dosud zaslané návrhy na ocenění pro Cenu senátora za rok 2024 pro osobnosti, které se zasloužily o udržitelný rozvoj regionu Českého Švýcarska. Kdo jste tak ještě neučinil, a víte o někom hodném pozornosti, své návrhy na adresu zbynek.linhart@zbyneklinhart.cz mi můžete posílat ještě do konce června. Děkuji.

Mnohaletý boj o RUD pro obce a kraje
Za posledních 15 let, resp. za 10 let se výrazně upravilo rozpočtové určení daní (RUD) ve prospěch obcí. Opakovaně se výrazně o toto zasloužil Senát. Většinou díky návrhům úprav našeho VUZP (Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí).

Letitá opačná snaha, obcím podíl na daních snížit, ale existuje stále. Nyní se v souvislosti s návrhem novely zákona o změně RUD objevila podobná snaha, a to změnit RUD krajů. Ve prospěch těch největších, a opět výrazně v neprospěch Ústeckého kraje. MMR podal proti návrhu rozumné připomínky, za které se postavil svým květnovým Usnesením i náš Podvýbor pro regiony v transformaci. Budeme se snažit do výpočtu ještě dostat zpracování návrhů na úpravu parametrů prostřednictvím HSOÚ.

Jednání Podvýboru pro regiony v transformaci Senátu
Na jaře vyšla hodnotící zpráva, jak tzv. Fond spravedlivé transformace je vysoce rizikový a čerpání je minimální. Viděli jsme také nová čísla Eurostatu, které ukazují, že i nadále se náš Severozápad žalostně propadá. V HDP na hlavu vůči průměru EU spadl na už 60 %. A tak nás ministři Bartoš a Hladík přišli do Senátu informovat, jak vše běží a vše je vlastně OK. Tak jen malé připomenutí v grafu, jak je Severozápad "OK". A trochu provokativní srovnání vývoje Severozápadu a Rumunska. Rumunsko posledních 10 let trvale stoupá, Severozápad stagnuje nebo se rovnou propadá. Rumunsko se dostalo na úroveň Severozápadu v roce 2017, kdy dosáhlo 63% vůči průměru EU (což měl Severozápad sice už 5 let předtím, ale tam také zamrznul). Rumunsko pak dál vůči průměru EU pokračovalo v růstu, na dnešních 76%, zatímco Severozápad to "dopracoval" na 60% (tam bylo Rumunsko v roce 2016). Letitá a neřešená ostuda ČR, fatální selhávání regionální politiky.

Doplňující usnesení VUZP ke Zprávě o ŽP za rok 2022
Ve Výboru jsme se ještě jednou sešli nad Zprávou o ŽP a přijali doplňující usnesení, kterým vyzýváme MŽP, aby vyjasnilo, jak došlo ke 150 milionům Kč jako přímým škodám požáru na území NP České Švýcarsko, když jen náklady na hašení, a to jen na české straně, byly vyčísleny na 262 milionů Kč. A jak MŽP nakládá se závěry NKU o problematice financování národních parků a jaké kroky podniklo, aby ŽP a zdraví lidí přestala ničit auta bez filtru pevných částic. Usnesení zde.

Petice k CHKO Soutok
Na Výboru jsme též projednávali petici "Proti návrhu na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok". Petici Výbor shledal důvodnou a ve svém usnesení žádá MŽP o vyčíslení nákladů na zřízení CHKO Soutok a doporučuje odložit plánovanou účinnost předpisu o zřízení CHKO Soutok. Celé usnesení zde. Na jednání byly vidět opět scénáře podobné jako ve státní správě. Zatímco úředníci striktně a formálně trvají na detailech předpisů ve směru k ostatním, samotné státní úřady neplní zákonné povinnosti, např. nedodržování zákonných termínů ze strany státu.

Několik výročí
V regionu si připomínáme mnoho nejrůznější výročí. Nyní na konci června i jednu hodně "starou" tradici. Schindlerova pletárna, poslední funkční průmyslová pletárna v Česku, oslavila 170 let. U příležitosti výročí vydala knížku "A přece se plete" od Jana Němce a Rostislava Křivánka. Martinu Veselíkovi se restartem pletárny, kterou před 5 lety koupil, podařilo zachránit řemeslo a tradici textilního průmyslu v našem regionu. I přes nepřízeň se dá dělat mnohé. Pletárna plete svetry, čepice, šály, šaty z vlny a kašmíru, plete uniformy pro švýcarskou poštu nebo německou Lufthansu, pořádá prohlídky, sympozia, koncerty…A i do budoucna mají spoustu plánů, paráda.

Na druhé straně novější kulaté výročí. 30 let už funguje Nobilis Tilia. Když jsem před třiceti lety nastupoval do vedení města Krásná Lípa, Nobilis Tilia začínala v našich městských prostorách. Je příjemné vidět, kam se tato úspěšná firma dostala. Tento měsíc dokonce otevřela prodejnu v Brně (nechápat jako "brněnský" vtip. Opravdu tam otevřela prodejnu a bez diskuze Nobiliska patří mezi nejúspěšnější firmy Českého Švýcarska…;-))

Blahopřání do obou firem a také mnoha dalším zdejším úspěšným firmám.

Letos je také 100. výročí úmrtí krásnolipského malíře Augusta Frinda. V muzeu Rumburk proběhne v úterý 25.6. slavnostní vernisáž výstavy "August Frind - malíř světla a barev", která je spojena s přednáškou Gabriely Jeřábkové z NPÚ v Ústí nad Labem.

Novinky v Českém Švýcarsku, o.p.s.
Probíhá mnoho aktivit, zejména teď přes sezónou, doporučuji sledovat facebook, každý den tipy na výlety a místní akce, odkazy na infookénko a mnohé další. Nově začal psát pro opéesku Marek Douša, karikaturista, ilustrátor a novinář. "Marek Douša žije tam, kde končí naše republika a začínají Labské pískovce, České i Saské Švýcarsko a kde lišky a jiná havěť dává dobrou noc. Žije tu od dětství a bude vám povídat o tom co tu viděl a co ještě uvidí. A občas to možná i nakreslí". Koukněte na jeho blog.

Ústecký kraj a rozvrtaná "VRTka"
Ústecký kraj má před sebou řadu "výzev" (jak se moderně říká). Využití lithia, vysokorychlostní železnice (VRT), Fond nespravedlivé transformace, mohutné investice za hranicemi v Sasku, investice do zdravotnictví, mj. v Krajské zdravotní atp. Zatímco hned po volbách si krajská koalice zřídila rekordní množství uvolněných (plně placených) zastupitelů, vč. mnoha uvolněných předsedů krajských výborů (jen samotný plat je cca 108 tisíc Kč měsíčně, k tomu zázemí a benefity…), k systematickému řešení problémů se moc nemá. Opakovaně jsem na jednání krajského zastupitelstva vyzýval, abychom si v několika zásadních věcech definovali pozice a priority. Nebo aby tak alespoň učinila krajská vládnoucí koalice. Ale marný…

Po letech projektování se tak na konci volebního období narychlo řeší změna Zásad územního rozvoje, především kvůli přípravě VRT (vysokorychlostní železnice). Roky se projektuje za stovky milionů v rozporu s krajským "územním plánem" (!?). V pondělí 24.6. na krajském zastupitelstvu se schválila varianta, která bude znamenat, že z VRT se udělá RT, která bude kličkovat do centra města Ústí nad Labem ( a přes Labe … ), a přivede tam nějakou stovku nákladních vlaků denně. Prý to tak Ústí chce…Ale kdo ví, co nakonec bude… Nejdříve to jistě skončí u soudu, a ne jednoho hádám, jak u nás už je zvykem u takto významných staveb, které nedokážeme řádně ani naplánovat, natož realizovat atd. Kdo se dožije roku 2060, tak se možná jednou i sveze …

Přeji Vám všem úspěšné zakončení školního roku a pak pohodové letní prázdniny a odpočinkové dovolené. A také nám všem přeji mnoho zajímavých kulturních a dalších akcí na Děčínsku. Užijte si léta a volného času.

Váš senátor,
Zbyněk Linhart