Newsletter červen 2024

02.06.2024

Vážení přátelé,

pojďme rovnou k tomu, co nám přinesly poslední týdny:

Ocenění osobností Českého Švýcarska 2024
Vyhlašuji další Cenu senátora za rok 2024 pro osobnosti, které se zasloužily o udržitelný rozvoj regionu Českého Švýcarska. Pokud znáte ve svém okolí osobnost, která se dle Vašeho mínění významným způsobem zasloužila o udržitelný rozvoj regionu Českého Švýcarska (území působnosti Destinačního fondu České Švýcarsko, v podstatě okres Děčín), prosím neváhejte a posílejte mi své náměty. Návrhy na ocenění může nominovat kdokoli, a to nejpozději do 30. června 2024 písemně na adresu: Zbyněk Linhart, Generála Svobody 1905, 407 47 Varnsdorf nebo e-mailem na adresu: zbynek.linhart@zbyneklinhart.cz. V nominaci prosím uveďte jméno navrhované osobnosti, stručné zdůvodnění své nominace a kontakt (telefon, email) na Vás a na nominovanou osobnost (víte-li). Ocenění je čestné a není spojeno s finanční odměnou. Několik osobností, vybraných z Vámi zaslaných návrhů, bych rád následně symbolicky vyzdvihl/ocenil.
Osobnosti oceněné v předchozích ročnících a jejich profily naleznete zde: https://www.zbyneklinhart.cz/ceny-senatora-za-rozvoj-ceskeho-svycarska/

135 let rozhledny na Vlčí hoře
Rozhledna Vlčí hora na Děčínsku, loni v dubnu postižená dalším úmyslně založeným požárem v regionu, je po opravách znovu přístupná veřejnosti. Bohužel ne vedlejší chata! Škody ve výši 1,7 milionu korun pokryla pojistka a skoro 600 tisíc se podařilo vybrat Klubu českých turistů v dobročinné sbírce DONIO. Do opět provozuschopného stavu byla rozhledna v tak krátkém čase uvedena jednak za pomoci mnoha brigád KČT, tak i v rámci projektu a pomoci dobrovolníků. A především prací firmy Wakos, s.r.o.
Zde krátká reportáž ČT ze soboty 11. května 2024, kdy se na Vlčí hoře oslavilo znovuotevření u příležitosti 135. výročí rozhledny, kde mimo jiné uvidíte i předsedu krásnolipských turistů Václava Hiekeho.
Bohužel sousední chata obnovena není, přemýšlíme, co s tímto místem a obnovou.

Dolní Poustevna jede…
Dolní Poustevna se vloni umístila třetí v celostátním finále soutěže Vesnice roku, a jak dokládá pravidelně aktualizovaný facebookový profil starosty Roberta Holce a Dolní Poustevny, pořád tam jede slušnej oddíl - nové přeshraniční projekty, nové mosty, nové stezky, nové zastávky, nová dětská hřiště, opravy cest, nové sochy, společné cyklovýlety, pub kvízy atd. Jen tak dál, dobrá práce…

Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové v Muzeu Rumburk
Další, kdo jede, je Oblastní muzeum v Děčíně pod vedením Vlastimila Pažourka, který má pod svou kuratelou muzea v Děčíně, Rumburku a Varnsdorfu. Přijďte dne 4. 6. 2024 do Muzea v Rumburku na vernisáž obrazů ze zámku Lipová. Výstava "Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové" má za cíl připomenout historii panství a zámku v Lipové či Hanšpachu, která není příliš známá.

Děčínská kotva 2024
Stavil jsem se také na Děčínské kotvě- Mistrovství floristů České republiky, vrcholné soutěži svého druhu u nás, jejíž 53. ročník probíhal ve dnech 15. 5. - 16. 5. 2024 v prostorách areálu zámku Děčín. Soutěž pořádá děčínská SŠ zahradnická a zemědělská Libverda společně se Svazem květinářů a floristů ČR. A byla to opravdu nádhera. Děčínskou kotvu založili v roce 1971 manželé Kubíčkovi a po dlouhých 30 let ji organizovali. Paní Dagmar Kubíčkové jsem nejen za tento obdivuhodný počin v roce 2020 udělil cenu za udržitelný rozvoj regionu Českého Švýcarska. Její medailonek naleznete na mých stránkách. A děčínskou "Libverdu", která je "tu pro ty, kteří vidí svoji budoucnost v přírodě a péči o ni", již roky úspěšně vede pedagogy i žáky oblíbený a uznávaný ředitel Libor Kunte, který si také zaslouží poděkování a respekt. Díky, Libore!

TOUR DE FEMININ 2024
35. ročník světového poháru, cyklistický etapový závod žen, je za námi. I letos to byl fofr. Je to ojedinělá akce regionu a díky jak novému týmu kolem Simony Davídkové, tak Jirkovi Víchovi. Vítězný tým byl z Belgie a z něj jasná vítězka Julia Kopecky, která vyhrála celkové pořadí a stala se i vítězkou bodovací soutěže. Více na FB Tour de Feminin.

Green Deal s rozumem
Konferenci "Green Deal s rozumem" dělá opakovaně s europoslancem Sašou Vondrou náš Výbor. Prezentaci "Biodiverzita a státní ochrana přírody" pro dubnovou konferenci v Senátu, ve které nastiňuji rozpory mezi zákonem a jeho uplatňováním, také odpovědi na otázku, proč se regionální a místní orgány staví proti vzniku nových chráněných území a jak by rezort ŽP mohl tento přístup místních ještě změnit, si můžete projít zde.
EU chce zvýšit plochu chráněných území. To má ale stát zajišťovat ve spolupráci s místními a regionálními zástupci … To by ovšem museli státní odpovědní zástupci být skutečně odpovědní …. A méně arogantními a hluchými státními úředníky.

FF UJEP a Severozápad
Koncem dubna jsem měl pro studenty FF UJEP a veřejnost přednášku s diskuzí na téma "Současné problémy a výzvy transformace Ústeckého kraje". Podkladem byla z dat dostupných k dubnu 2024 aktualizovaná prezentace k ekonomicko-sociálnímu stavu regionu Severozápad s názvem "Zastavme pád Severozápadu". Koukněte na ni, koho zajímá, kam tady na Severozápadě směřujeme na základě posledních dat a ukazatelů …

Návštěvy škol v Senátu
V květnu proběhlo v areálu Senátu moc milé, ačkoliv náhodné setkání se studenty a učiteli Střední lesnické a odborné školy ve Šluknově. Stejně jako byla moc fajn návštěva s prohlídkou Senátu a besedou se studenty z Gymnázia Rumburk, což je už tradiční květnová akce. Kdo další máte ze škol v okrese Děčín zájem o prohlídku Valdštejnského paláce a zahrad/Senátu jako druhé komory Parlamentu ČR a případnou besedu, prosím dejte mi včas na tento email vědět, abychom to mohli zanést do kalendáře a zorganizovat. Děkuji.

Otevřete České Švýcarsko
Zástupci signatářů poslali druhou výzvu premiérovi. Zde tisková zpráva. A odpověď z vlády na druhou výzvu. V pátek večer 17. 5. 2024 se téma požáru národního parku dostalo do České televize, do pořadu 90′ ČT24. Zástupci signatářů (já a Honza Srb) a tiskový mluvčí správy NP spolu o tom před kamerami diskutovali (záznam od 29 minuty pořadu) a pak vědec a státní ochránce z NP Šumava: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/224411058130517/

Pět samospráv z regionů národních parků poslalo společný dopis premiérovi a prezidentovi
Mgr. Jiřina Kralíková, předsedkyně Svazu šumavských obcí, Milan Dařina, předseda Svazku obcí v národním parku České Švýcarsko, Ing. Jan Sobotka, předseda Krkonoše - svazek měst a obcí, Mgr. Petra Svedíková Vávrová, MBA, předsedkyně Svazek obcí Národního parku Podyjí a Iveta Kohoutová, předsedkyně Svazek obcí Křivoklátska v dopise mimo jiné společně konstatují, že území národních parků se stává privatizovaným skupinou úzkoprofilově zaměřených ochranářů a úředníků, bez odpovědnosti za důsledky svých přístupů na přírodu, krajinu a majetky, kteří často porušují "svůj vlastní" zákon o ochraně přírody a krajiny, nemají povinné předpisy, ty, které mají, nedodržují, stejně jako nedodržují sliby, které dávají, když tyto předpisy potřebují schválit, své záměry prosazují silou, přehlížejí hospodářské, sociální a kulturní potřeby obyvatel, regionální a místní poměry atd. Samosprávy požadují po ústavních činitelích, aby zákon neupřednostňoval ochranu přírody před bezpečností obyvatel, klíčové dokumenty vydával přezkoumatelným způsobem, řešil téma bezpoplatkových lovů v NP, eliminoval tvorbu korupčního prostředí a další. Celý dopis zde.

Přeji hezký červen.

Váš senátor
Zbyněk Linhart