KDYŽ JE NĚJAKÝ PROBLÉM, ZALOŽÍ NA NĚJ DALŠÍ NOVÝ ÚŘAD

Při jednání na senátním výboru nám navrhovatel - vysoký státní úředník - usilovně vysvětloval, jak je na "problém" strašně potřeba vytvořit nový specializovaný úřad. A rychle. Spěchá to, hrozí nám nebezpečí. Jde nám o lidi.

Že v novele zákona k novému zákonu, přijatému před půl rokem, jsou dvě zásadní chyby?! Ale to přece není důležité! Takto se to stejně nebude používat! Až pak se to opraví! Vždyť to spěchá, rychle, úřad na problém je potřeba hned! Schvalte to, neopravujte, to se může udělat klidně až potom...

Při projednávání z něj vypadlo, jak si úředníci přes vládu sami sobě dávají za úkol takové nové úřady vytvářet (hezky popsal, jak to chodí. Úředníci dají do vlády jako návrh usnesení to, co by chtěli, a vláda v té hromadě schvaluje a schvaluje... A úředníci? Ti pak přeci jen plní usnesení a úkoly vlády. Když úředníci chtějí, musí to být - přesně podle zákona. Když ne - nemusí se nic). Dala nám už vláda ten úkol na vytvoření nového úřadu pro nás? Ano? Tak rychle do toho! A už to sviští, už to jede...

Vysvětlování, že je nutné, aby byl úřad oddělen od jiné státní správy, byl nezávislý, že to bude jen malý úřad atd., to je vždy stejné.

Začíná se na 80 lidech... (a čtyřech budovách).

Za dva roky to bude dvě stě. Generální ředitel, další ředitelé, náměstci, sekretářky, asistentky, vedoucí odboru, vedoucí oddělení... a také řidiči a tak. Po dalších dvou letech krajské pobočky s krajskými řediteli... a další řidiči.

Vždy se najde nějaký důvod, proč zřídit úřad. Jde o bezpečnost, o boj s korupcí, hlídání, hospodárnost, konkurenceschopnost... bla bla... Jen za poslední rok si vládní koalice prosadila zřízení dalších zhruba deseti nových státních úřadů, např. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, Národní rozpočtová rada, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost atd. Výbory, komise... a další a další. A hlavně rychle, aby se to stihlo do voleb. Obsadit další zajímavá místečka!

Co s tím? Nehlasuji pro tyto nové úřady a další nesmyslné zákony, upozorňuji na to, píši o tom... Jistě, nestačí to.

Po dvou měsících koukám na televizi... a vidím ředitele nového úřadu... a byl to ten úředník, co nám vysvětloval tu strašnou potřebnost toho úřadu.

O tom to asi nakonec celé je...

Váš senátor

Zbyněk Linhart