KDO CO S RUMBURSKOU NEMOCNICÍ?!

Rumburská nemocnice je dlouhodobě v problémech a v posledních měsících se krize ještě stupňuje. Již před dvěma lety jsme se na setkání starostů Sdružení pro rozvoj Šluknovska snažili jednat se zástupci Ústeckého kraje o možnosti převzetí odpovědnosti za provoz rumburské nemocnice. Naplnit by tak mohl kraj (i stát) svou zákonnou povinnost za zajištění zdravotní péče v území.

Majitelem je ale město Rumburk a tak na řadě bylo a je jeho starosta a zastupitelstvo. Příspěvky měst a obcí nemocnici v této situaci se zdály být mnohým jako spíše nefunkční a nesystematické, ve své velikosti spíše symbolické. Spíše šlo o to využít podporu všech starostů při jednáních s pojišťovnami, ministerstvem či Krajem. Ale...

Opakovaně jsem mluvil o vážnosti situaci v poslední době s ministrem zdravotnictví Ludvíkem v lednu, březnu a dubnu. A také s jeho náměstkem pro ekonomiku a ředitelkou financování zdravotní péče. Psal jsem k tomu i shrnující dopisy, abych problematiku připomínal (mám je na mých stránkách: www.zbyneklinhart.cz). Jsme oblast s 55 tisíci obyvateli ze tří stran obklopenou Německem a na jih oddělenou pohořím, což činí především v zimě vážné problémy s dostupností zdravotní péče. I na to jsem upozorňoval již předešlého ministra Němečka.

Bohužel v praxi nefungují proklamované výhody sjednocené Evropy. Ani po 27 letech od revoluce není v zásadě běžně možné využít zdravotnická zařízení hned za hranicemi, např. na klinice v Sebnitz. I o toto jsem opakovaně žádal tohoto i předešlého ministra. Zatím neúspěšně.

Vládnoucí garnitura dosáhla zrušení zdravotnických poplatků a jakoby tím považovala zdravotnictví za vyřešené. Ale raději bych si jednou začas i připlatil, jen kdyby něco fungovalo.

Ministr Ludvík byl v rumburské nemocnici před Velikonocemi. Hejtman Ústeckého kraje byl pozván na jednání starostů Šluknovska, které se konalo 21. 4. 2017. Starostům vysvětlil, že Kraj opakovaně Rumburku nabídl převzetí nemocnice, zajištění investic a zdravotní péče, ale rozhodnout o nemocnici musí vlastník (bohužel starosta Rumburku na tomto jednání s hejtmanem chyběl, stejně jako při výjezdu ministra zdravotnictví do Rumburka).

Situace je vážná a snad se rumburští konečně nějak rozhoupou. Na radnici, na Kraji i v Praze za zdravotnictví zodpovídají lidé ze stejné strany, tak by se něco podařit mohlo.

Je pět minut po dvanácté!

Váš senátor

Zbyněk Linhart