ČÍ EXIT TO BUDE?

Konec června přinesl po několikaměsíční kampani překvapivý výsledek britského referenda. Uslyšíme o něm resp. jeho důsledcích jistě celé měsíce či spíše roky a je velkou otázkou, jak to fakticky dopadne. Myslím, že v tom hlasování nešlo v případě odpůrců setrvání Velké Británie v EU jen o samotnou EU, ale o vyslovení nesouhlasu se systémem, který sice do značné míry vyplývá z členství v EU, avšak v mnohém to je celková nefunkčnost výkonu veřejné správy, nevymahatelnost a nerespektování práva, ekonomická nerovnováha a zaostávání regionů.

Je asi vypovídající, že zatímco Londýn a některé bohaté regiony byly pro setrvání, proti se ve většině vyslovovali lidé z menším měst, regionů a venkova. Myslím, že kdyby bylo podobné hlasování u nás, byla by situace možná podobná.

V mnoha regionech se žije výrazně jinak, než v Praze či na jižní Moravě. Jiným způsobem se na věci nahlíží, když jste rád, že máte práci a vyděláte 15 tisíc, a k tomu se třeba potýkáte s neřešenými problémy a vidíte, jak veřejná správa si nedokáže poradit mnohdy ani s elementárními problémy občanů a prohlubuje jen formální byrokracii.

Pár dnů po hlasování vidíme zbrklé reakce z Bruselu, výzvy k rychlému odchodu Velké Británie (proč se tolik spěchá?!, nebylo hlasování zatím jen vnitřní záležitostí jejich země a je na britské vládě resp. parlamentu, jak teď budou pokračovat?). Na nejbližší radu EU již nechtějí pozvat britského premiéra!? Či schválit nového eurokomisaře za Británii? (vždyť Británie je a ještě dlouho bude členem EU! Podmínky případného ukončení členství se budou roky vyjednávat a třeba se ani nevyjednají a ještě se mnohé změní).

A další rychlé nápady a zvraty. Co si ti v Bruselu odnesli z hlasování v Británii? Co si odnáší z jiných průzkumů nálad ve velké části zemí EU? Mají nějakou zpětnou vazbu, nějakou sebereflexi? Není možné se z věcí poučit? Krizi vzít jako příležitost?!

Avšak velká část předvádí, že toho není schopna. Celé to opět spíše působí, že žijí ve svém světě a drží židle. Mluví dál o tom, že oni to dělají dobře a lidé jim to kazí, protože to dobro nechápou. No, pardon. Nakonec vše bude jinak, než se dnes zdá, až si třeba Britové zopakují referendum... Takže nekažme si léto.

Vážení čtenáři,

máme letní prázdniny, čas tepla, odpočinku a dovolených. Snad nám o něco méně budou kazit naše dny politické zprávy a výkony veřejné správy a budeme mít klid a více času pro své blízké.

Chtěl bych vám popřát příjemné prožití léta, pokusím se moc nenarušovat vaše zasloužené volno a omezím své psaní. Najděte si dle svých možností čas pro odpočinek, či poznání nových míst ať už jsou daleko a nebo kousek od domova.

Právě v okolí Děčína, např. v údolí Labe po i proti toku je mnoho zajímavých míst a především na Saské straně je stále co objevovat. Já zkusím dojet na týden autem na západ Ukrajiny (Zakarpatská Ukrajina) a napíši vám pak třeba nějakou inspirativní informaci. Zajímavých míst je všude mnoho.

Takže hodně štěstí a hezké letní dny.

Váš senátor

Zbyněk Linhart